DGPS

From mj41.cz

Diferenciální Global Positioning System (DGPS) je jeden ze způsobů, jak eliminovat chyby záměrně přidávané do signálů vysílaného satelity.

Nedávno jsem hledal jak složité a nákladné by bylo použít DGPS pro dodatečné upřesění naměřených dat. Má představa je nyní takováto.

Koupíte si dva stejné GPS moduly, které poskytují všechny data z jednotlivých satelitů, které pro výpočet odchylky potřebujete. Přes mikroprocesor je připojíte k nějaké FLASH paměti. Jednu GPS (stacionární) doma napevno připevníte a bude neustále zaznamenávat data, které naměřila. Časem (dny, týdny) tato GPS připojené k nějakému chytrému programu zjistí svou polohu s přesností na cetrimetry.

Druhou GPS (mobilní), která bude rovněž zaznamenávat surová data budete používat v okolí několika kilometrů od první stacionární GPS. V ideálním případě "uvidí" obě GPS stejné satelity. Až mobilní GPS přinesete domů, tak data z obou GPS ze stejného časového úseku nalejete do nějakého chytrého programu. Výstupem programu budou data naměřená pomocí mobilní GPS dopřesněná na přesnost pár desítek centimetrů.

Během hledání jsem našel projekty GPSTk a Kinematic.

GPSTk

Záměrem projektu GPSTk je poskytnout open source knihovnu a balík aplikací pro komunitu lidí okolo satelitní navigace - pro vědce, tak aby se mohli zaměřit na skutečný výzkum a nemuseli kódovat věci na velmi nízké úrovni. Části, které jsem viděl jsou napsány v jazyku C++ a měly by fungovat na různých platformách a operačních systémech. Projekt je pod licencí LGPL.

Více v odkazech (v angličtině):


Zajímavé mi připadaly taky tyto diskuse o použití pro mobilní robotiku:

Kinematic

Druhý projekt, který jsem našel je Kinematic

Je zde uvedena u některých přístrojů přesnost až 1-2 cm a rychlost 5 nebo 10 Hz.

Odkazy

Seriál GPS a komunikační protokol NMEA na abclinuxu.cz:


Obecně něco málo o DGPS je na Wikipedii:

Podrobnosti:

Personal tools
spřízněné weby
Language