Svobodný software

From mj41.cz

Co je to svobodný software (v té době se ještě v českém jazyce používal termín free software) jsem se dověděl z článku o Linuxu v časopise Chip někdy kolem roku 1997. Tehdy jsem chodil na střední školu a již tehdy jsem mnoho času trávil před monitorem při programování. Bylo to v Borland Pascalu pod Dosem na mé tři-osum-šestce na 20MHz. Pokud mě paměť neklame, tak můj první program (jenž za něco stál) byl pro evidenci kontaktů. Dělal jsem jej zdarma pro kamaráda. Bavilo mě to a měl jsem radost, že můj výtvor bude používat také někdo jiný než já. Vzpomínám si, že od první chvíle jsem byl myšlenkami okolo svobodného software nadšen. I dnes rád vášnivě obhajuji svobodný software v internetových a hospůdkových diskuzích.

Rozdíly mezi pojmy free a open nedělám. Chápu to tak, že pro svobodným software (free software) je svoboda na prvním místě. U open source je cílem kvalitní kód a svoboda je prostředek jak jej dosáhnout. Ať si každý vybere sám. Mně slovíčkaření nebaví.

Za důležitější pokládám diskusi kolem licencí. Používám licenci GNU GPL a jasně ji preferuji před altruistickou licencí BSD. Protože jsem fandou programovacího jazyka Perl 6, tak občas přidám také něco pod licencí Artistic License 2.0.

Související

Personal tools
spřízněné weby
Language